Testy osobowości w procesie rekrutacji.

Od wielu już lat w różnych obszarach czy społecznych czy biznesowych nasila się popularność testów osobowościowych. W ostatnich latach upowszechniło się wiele z nich. Nic więc dziwnego, że ich rola zaczęła wchodzić do naszego życia czy pracy. My jako zespół LetsPro, gorąco wierzymy w ich niezastąpioną pomoc w procesie rekrutacji. PRO rekrutacja i jakie znaczenie mają wyniki testów osobowości w procesie rekrutacji? Jednym z elementów PRO rekrutacji jest wspomaganie się testami osobowościowymi. Takie testy mają nam pomóc zapoznać się wstępnie z osobowością kandydata, przed jej ewentualnym zatrudnieniem. Określają one do jakiej grupy należy badany. Dzięki takim testom możemy dowiedzieć się czy kandydat do pracy będzie potrafił współpracować z zespołem, czy poradzi sobie z nauką nowych programów, lub czy jest osobą która będzie dobrym przywódcom i wiele innych. Wynik testu osobowościowego może pomóc rekruterowi do odpowiedniego przygotowania się do rozmowy, gdyż będzie wstępnie wiedział z jakim temperamentem i osobą przyjdzie mu się spotkać. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że wyniki testów osobowości przedstawiają pewną ogólna sylwetkę kandydata bazując na jego cechach osobowości. Każdy człowiek jednak jest inny, i może inaczej wykorzystywać swoje cechy. Na przykład można mieć cechy związane z myśleniem strategicznym ale są one jeszcze nie w pełni rozwinięte a co za tym idzie potrzebują czasu by dawać realne wyniki. Rezultaty takich testów mogą być dla nas ciekawe i interesujące, mają mieć naturę poznawczą, ale nie decydującą. Są bardziej narzędziem poglądowym i badawczym niż czynnikiem decydującym o przyszłości kandydata. Istnieją też pewne specyficzne zawody do których jednak są mile widziane konkretne typy osobowości. Na przykład ciężko sobie wyobrazić skrupulatną i dokładną księgową pracująca za biurkiem z silnym charakterem ekstrawertycznym lub/i choleryka. W takim przykładzie test osobowości świetnie się sprawdzi. Należy pamiętać, że zatrudnienie nowego pracownika to złożony proces, obejmujący wiele poziomów i etapów, a testy są tylko jednym z nich. W LetsPro na początku procesu rekrutacji korzystamy z prostego testu 16 osobowości. Test ten znany jest także pod nazwą MBTI (Test Myers-Briggs), jest to darmowy formularz który po wypełnieniu przypisuje nam jedną z 16 osobowości, podzielonych na 4 grupy.

Są to: Analitycy, Dyplomaci, Strażnicy oraz Odkrywcy. Oprócz takiego wyniku otrzymujemy również rozłożenie procentowe konkretnych współczynników jak : Ekstrawertyk/Introwertyk, Intuicyjny/Realistyczny, Kierujący się logiką/kierujący się zasadami, Planujący/Poszukujący, Asertywny/Czujny. Poniżej załączamy przykładowy wynik testu.


Dodatkowo wynik testu zawiera szczegółowe wyjaśnienie danej osobowości, oraz propozycje zwodów wśród, których jest ona pożądana. Z ciekawostek przypisuje naszą osobowość do konkretnych postaci w życiu publicznym lub filmowym.


Autorzy testu gwarantują, że wykonanie testu nie zabierze więcej niż 12 minut. Jak na darmowe narzędzie jest ono świetnym materiałem do pracy nad sobą jak i w procesie rekrutacji. Oprócz testu 16personalities PRO rekrutacja bazuje jeszcze na innym narzędziu zajmującym się badaniem kandydatów. Wierzymy w rekrutacje zbudowaną w oparciu o talenty Gallup’a. Czym jest test Gallup’a? Test Gallupa, za granicą znany jako CliftonStrenghts, jest wnikliwym narzędziem psychometrycznym opracowanym przez Dona Cliftona, psychologa z Uniwersytetu Nebraska i Instytutu Gallupa. Test Gallupa 34 główne cechy nazwane przez autorów talentami oraz określa 5 talentów dominujących. Cechy tudzież talenty, rozumiane są przez Cliftona jako charakterystyczny dla danej osoby wzorzec myślenia, odczuwania i działania. Test dzieli taleny wg. 4 obszarów: talenty wykonawcze, talenty strategiczne myślenie, talenty relacyjne i talelenty wpływu. Narzędzie to jest płatne, LetsPro korzysta z niego na etapach wdrożeniowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami. Sam formularz jak i pytania testu są zdecydowanie dłuższe i bardziej skomplikowane, a wyniki bardziej spersonalizowane, ponieważ nie jest to dopisanie do konkretnej osobowości, tylko określenie 5 głównych cech (talentów) badanego na podstawie jego odpowiedzi.

Dzięki tym testom możemy na początku przydzielić nowego pracownika do konkretnych zadań, i istnieje większe prawdopodobieństwo, że i my jako pracodawca i pracownik będziemy zadowoleni z efektów. Dodatkowo prowadzenie pracowników w ten sposób zmniejsza rotację w zespołach, która jest odpowiedzialna za jeden z głównych kosztów pracowniczych obecnych czasów. Oprócz tego pozwala pracownikom na rozwój konkretnych talentów i rozwijanie się w tych obszarach, maksymalizując efekty.

Podejmując z nami współpracę, możesz liczyć na to że kandydat jakiego Ci zaproponujemy, będzie spełniał wszystkie Twoje wymagania odnoście kompetencji zarówno twardych jaki i miękkich, a także będzie posiadał duży potencjał rozwojowy.

Zainteresował Cię temat użycia testów w procesie rekrutacji? Jeśli tak, nie czekaj i zapisz się na konsultację. LetsPro Team. 😊

38 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie